“An EU copyright & data legislative framework fit for research: barriers, challenges and potential measures to address them”
V sklopu Evropskega raziskovalnega prostora (ERA) je bila 23. in 24. februarja v Bruslju organizirana delavnica na temo ukrepa 2, ki obsega naloge s področja “Predlagati zakonodajni in regulativni okvir EU o avtorskih pravicah in podatkih, ki bo primeren za področje raziskav”. Dr. Maja Bogataj Jančič se je delavnice udeležila kot slovenska predstavnica za ukrepe 2 v skupini ERA. Na delavnici je predstavila slovensko ureditev na področju podatkovnega in besedilnega rudarjenja, ki je med najnaprednešimi v Evropi in opozorila na številne avtorskopravne ovire v slovenski zakonodaji.
Delavnica je bila osredotočena na uresničitev prednostnih ukrepov v okviru nove politične agende evropskega raziskovalnega prostora za obdobje 2022-2024 in dela sklepov Sveta iz junija 2022 o izvajanju odprte znanosti.
Cilj prednostnega ukrepa je:
– opredeliti ovire in izzive za dostop do javno financiranih rezultatov raziskav in inovacij ter publikacij in podatkov ter njihovo ponovno uporabo v znanstvene namene ter opredeliti morebitne vplive na raziskave, in sicer z analizo ustreznih določb v okviru zakonodaje EU o avtorskih pravicah in podatkih ter povezanih regulativnih okvirov, pa tudi ustreznih institucionalnih in nacionalnih pobud; in
– predlagati zakonodajne in nezakonodajne ukrepe za izboljšanje sedanjih zakonodajnih in regulativnih okvirov EU na področju avtorskih pravic in podatkov.
ODIPI tematiko podatkovnega in besedilnega rudarjenja podrobneje obravnava v okviru raziskovalne mreže Knowledge Rights 21.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?