Ne zamudite koristnega spletnega seminarja
Prihajajoči spletni seminar (21. april): Fleksibilne izjeme avtorskih pravic II – Kaj se lahko v Evropi naučimo od ZDA?
Projekt Knowledge Rights 21 organizira drugi spletni seminar na temo odprtih norm oziroma avtorsko pravne ureditve izjem in omejitev avtorske pravice v obliki odprtih norm. Tokrat bo osrednja tema ameriška doktrina “fair use“, ki temelji na odprtem principu. Namen spletnega seminarja je razumeti, kako “fair use” podpira izobraževanje, raziskovanje in tehnološki razvoj na načine, ki jih neprilagodljivi evropski sistemi avtorskih pravic ne omogočajo.
Spletni seminar se bo odvil 21. aprila 2023 ob 16:00 CET.
Prijavite se prek povezave.
Izjeme in omejitve avtorskih pravic imajo odločilno vlogo pri podpiranju inovacij in znanstvenega napredka. Na splošno obstajata dva pristopa. Prvi je določitev splošnih načel, ki jih lahko uporabniki (in sodišča v okviru odločanja) uporabljajo v obstoječih in novih situacijah. Drugi, ki zaznamuje evropske države, je ozka opredelitev izjem, ki uporabnikom dovoljujejo izvajanje le vnaprej določenih nalog.
Takšen neprilagodljiv pristop k oblikovanju zakonodaje v Evropi prinaša občutne ovire za področje izobraževanja, raziskovanja in inovacij. Dejstvo je, da oblikovanje avtorskopravne zakonodaje ne zmore slediti tehnološkim spremembam, zato pomanjkanje prožnosti v samih normah zavira tehnološki in znanstveni napredek.
Kakšne so glede na evropsko tradicijo danes možnosti, da se vrnemo k bolj prožnemu modelu, ki spodbuja inovacije, in kaj se lahko naučimo ob analiziranju ameriškega principa?
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?