VABLJENI: Webinar: “Copyright-legal basis for training generative AI models”
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Na spletnem seminarju, ki bo potekal v petek, 23. 6. 2023, bo predstavnica Evropske Komisije predstavila zakonodajni okvir EU, raziskovalki iz Slovenije in Hrvaške bosta predstavili ureditev, ki velja v teh dveh državah članicah, raziskovalci iz ostalih držav v regiji pa bodo predstavili zakonodajo, ki se pripravlja v njihovih jurisdikcijah.
Med potrjenimi govorci so:
- Silvia Bottaro, uradnica za pravne zadeve – odprta znanost, Evropska komisija, GD za raziskave in inovacije,
- prof. dr. Ivana Kunda, Pravna fakulteta Univerze na Reki,
- prof. dr. Dušan V. Popović, Pravna fakulteta Univerze v Beogradu,
- prof. dr. Iza Razija Mešević, Pravna fakulteta Univerze v Sarajevu,
- prof. dr. Neda Zdraveva, Pravna fakulteta “Iustinianus Primus”, Univerze Ss. Cyril and Methodius v Skopju,
- dr. Maja Bogataj Jančič, Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino, nacionalni in regionalni koordinator, KR21.
Vabljeni vsi, ki vas zanimajo avtorske pravice na področju raziskovanja in znanosti, še posebej knjižničarji raziskovalnih knjižnic in raziskovalci, ki pri svojem delu uporabljate podatkovno analitiko.
Spletni seminar se bo začel ob 10.00 in končal ob 13.00. Zadnji del, ki bo potekal od 12.30 do 13.00, bo potekal v obliki delovne razprave o tekočih raziskavah na področju podatkovnih in besedilnih raziskav med raziskovalci v regiji in bo zaprt za javnost: razpravljali bomo o trenutnih vprašanjih, ki so predmet raziskav, in morda dodali nova. Ugotovitve bodo predstavljene na konferenci v okviru iniciative “Open Knowledge Day”, ki bo potekala jeseni v živo v Ljubljani in na spletu.
Do spletnega seminarja, ki bo potekal v petek, 23. 6. 2023, od 10.00 do 12.30, lahko dostopate preko navedene povezave: https://us06web.zoom.us/j/81275447733.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?