Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru mreže Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
‘Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023’: https://lnkd.in/eVg9HTK7
Poročilo, pripravljeno s podporo mreže Knowledge Rights 21, razkriva napredek institucionalnih politik ohranjanja pravic v Evropi, ponuja vpogled v politike ohranjanja pravic odprtega dostopa in ponuja možnosti za reševanje različnih situacij.
Poročilo je izrednega pomena zaradi raznolikosti deležnikov, ki imajo pomembno vlogo pri omogočanju dostopa do raziskovalnih publikacij in njihove ponovne uporabe, ter vrednosti dialoga pri premagovanju strahov, nesporazumov in nesoglasij.
Kakšna so nekatera ključna priporočila?
Za oblikovalce institucionalnih politik: okrepite obstoječe politike, ki podpirajo ohranitev pravic.
Za financerje in zakonodajalce: oblikujte politike, ki upoštevajo različne kontekste, vendar se držijo skupnih okvirov, ki podpirajo institucije in njihove avtorje pri zagovarjanju sprememb v zvezi z ohranitvijo pravic avtorjev, prenosom avtorskih pravic in odprtim licenciranjem.
Za založnike: podpirajte avtorje in ustanove pri ohranjanju pravic na njihovih stvaritvah za namene spodbujanja takojšnjega odprtega dostopa in ponovne uporabe, jasno odgovarjajte na poizvedbe o ohranitvi pravic, ne določajte embarga in uporabljajte odprte licence Creative Commons.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?