Ali je umetni inteligenci lahko priznano avtorstvo?
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
Odločitev Urada pri tem odpira številna temeljna vprašanja avtorskega prava, kot je denimo opredelitev avtorja in lastnosti ustvarjalnega procesa, ki vodi do stvaritve dela, ki uživa avtorsko-pravno varstvo. Urad je obrazložil, da umetniško delo, ustvarjeno s pomočjo programa Midjourney Image in neodvisno od tega, da je vlagatelj zahteve vanj vnesel več kot 600 ukazov (tim. »prompt«), ni rezultat človeškega ustvarjanja. Urad s tem ni izključil možnosti priznanja avtorskih pravic posamezniku ustvarjalcu na tovrstnem rezultatu – vlagatelj zahteve bi tako moral omejiti svojo zahtevo na tiste elemente dela, ki so odraz človeškega ustvarjalnega procesa, in ne tistih delov, ki so zgenerirani in jih opravi umetna inteligenca.
Očitno je, da bo odločitev pomembno vplivala na razumevanje potrebne (ustvarjalne) vloge človeka v nastajanju z umetno inteligenco generiranega dela. Te zahteve se razlikujejo v različnih pravnih redih in so natančneje opisane v prispevku Maje Bogataj Jančič v monografiji “Pravo in umetna inteligenca: vprašanje etike, človekovih pravic in družbene škode”, ki je izšla leta 2021 pri Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.