O Aktu EU o AI na RTV
Evropski parlament je v sredo, 13. 3. 2024, sprejel Akt o umetni inteligenci.
O tej aktualni tematiki so razpravljali tudi v radijski oddaji Intelekta – Radio Prvi z naslovom Etični razvoj tehnologije. V oddaji je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič, vodja Inštituta ODIPI, skupaj z gostoma Alja Isaković in Domen Savič.
Uvodne misli dr. Maje Bogataj Jančič: “Umetna inteligenca je tehnologija sedanjosti in prihodnosti, ki lahko prinese veliko dobrega. Lahko pa je tehnologija, ki prinese veliko slabosti, če je narejena in/ali uporabljena napačno. Akt EU o AI je prvi oziroma en izmed korakov v pravi smeri celostne regulacije umetne inteligence v EU.”
Cilj Akta EU o AI je zagotoviti, da bo uporaba umetne inteligence varna, skladna s temeljnimi človekovimi pravicami in zanesljiva. Hkrati si Evropska unija (EU) prizadeva za spodbujanje inovacij in naložb na področju umetne inteligence po vsej EU. V okviru evropske digitalne strategije si EU želi urediti področje umetne inteligence, da bi zagotovila boljše pogoje za razvoj in uporabo te inovativne tehnologije, poleg tega pa zmanjšala tveganja odločitev, ki jih sprejmejo takšni umetnointeligenčni sistemi. S sprejetjem Akta EU o AI je tako EU pridobila prvo celovito zakonodajo o umetni inteligenci na svetu.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).