Prva tožba kolektivne organizacije zoper ponudnika generativnih AI sistemov
GEMA je kot prva evropska kolektivna organizacija vložila tožbo proti družbi OpenAI zaradi nedovoljene uporabe avtorskih del.
GEMA je postala prva evropska kolektivna organizacija, ki je vložila tožbo zoper ponudnika generativnih sistemov umetne inteligence (UI) zaradi nedovoljene uporabe avtorsko-pravno varovanih glasbenih del. Toženec je družba OpenAI s sedežem v ZDA, ki je operater samodejno generativnih »chatbot« modelov UI. GEMA zatrjuje, da je OpenAI reproduciral avtorsko-pravno varovana besedila pesmi nemških avtorjev, ne da bi pridobil potrebne licence ali avtorjem uporabljenih avtorskih del izplačal ustrezno nadomestilo. Cilj tožbe je dokazati, da družba OpenAI sistematično uporablja repertoar družbe GEMA za učenje svojih sistemov UI.
Ta primer bi lahko imel pomembne posledice za upravljanje avtorskih pravic v zvezi z modeli UI in za opredelitev vloge kolektivnih organizacij v tem postopku.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?
V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.