AI v družbi in medicini
12. januarja 2024 je potekalo že XIII. strokovno srečanje MONS2024, ki ga organizira Društvo za širitev znanja in raziskovanje v medicini, ki ga vodi prof. dr. Matjaž Bunc.
Za sklepno dejanje srečanja je bila organizirana okrogla miza z naslovom “Umetna inteligenca? Na pomoč!!! Ali morda vendarle…v pomoč?, na kateri je sodelovala dr. Maja Bogataj Jančič. Na dogodku, na ketrem je sodeloval tudi Marko Groblenik, IJS in jo je povezoval Igor E. Bergant, izpostavila prednosti umetne inteligence in opozorila na nevarnosti. Še zlasti na področju radiologije in diagnostike je lahko umetna inteligenca v veliko pomoč. Že leta 2016 je npr. potekala raziskovalni projekt v sodelovanju UKC in Fakultete za elektrontehniko Analiza medicinskih slik s strojnim učenjem za napovedovanje poteka možganske bolezni in učinkovitosti zdravljenja. Na strani UKC je projekt vodila prof. dr. Katarina Šurlan Popovič, na strani EF pa prof. dr. Franjo Pernuš in izr. prof. dr. Žiga Špiclin. Umetna inteligenca je lahko izredno močno orodje in je lahko v veliko pomoč zdravnikom zlasti pri postavljanju diagnoze in določanju primernega zdravljenja. K temu stremi tudi slovenski projekt TELEKAP, ki bo lahko povečal učinkovitost nevrologov in radiologov na področju zdravljenja kapi. Prof. dr. Katarina Šurlan Popović, ki je bila prisotna v dvorani, je posebej izpostavila, da je ameriška študija in praksa pokazala, da se s pomočjo umetne inteligence lahko v postopkih zdravljenja, pri katerem so ključne prve ure, prihrani do 2 uri časa, kar je dobesedno vprašanje življenja in smrti.
Dr. Maja Bogataj Jančič je izpostavila, pomembnost upravljanja podatkov v procesih, ko se tvori umetna inteligenca in upoštevanje pravnih pravil in etičnih smernic. Ključno je, da se raziskovalci in strokovnjaki, ki tvorijo umetno inteligenco, kar je letelo tudi na sonastopajočega na okrogli mizi Marka Grobelnika, ki je pomemben strokovnjak s tega področja v Sloveniji, (bolje) zavedajo pomembnosti pravnih in etičnih omejitev že v začetnih procesih tvorjenja umetne inteligence. Gre zlasti za vprašanja varstva zasebnosti, pravila etičnosti raziskovanje in v podebnih primerih (manj v medicini) tudi vprašanja avtorskih pravic. Izpostavila je tudi, da je prav zaradi zanemarjanja teh vprašanj lahko razvoj umetne inteligence ogrožen. Za primer je izpostavila ChatGTP, ki je bil vržen na trg v fazi, kjer deluje še precej slabo, ampak ponujem kot produkt za množično uporabo. Izpostavila je pomembno tožbo New York Timesa proti OpenAI in kritično opozorila, da zaradi pristopa OpenAi k tem vprašanjem, zdaj lahko pride do situacije, kjer bo OpenAI tožbo izgubil, kot posledico pa bo pogoltna industrija zabave kontrolirala tvorjenje umetne inteligence na vseh področjih, tudi tako koristnih kot je medicina. Izpostavila je, da je področje v EU urejeno drugače in razlikuje primere, ko gre za raziskovanje in primere, ko gre za komercialno AI.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.