Alternativne prihodnosti na RTV
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Gostje so razpravljali o algoritmih in digitalnih dvojčkih, da mora biti umetna inteligenca zgolj orodje, o čustvih do umetne inteligence v različnih generacijah in kulturah in o omejitvi uporabe pametne tehnologije v šolah, saj nas socialna omrežja delajo asocialna bitja. Ker pa umetni inteligenci v prihodnosti ne bomo mogli ubežati, bi se morali začeti izobraževati o pasteh in prednostih novih tehnologij ter k novim problemom pristopiti bolj interdisciplinarno. Dr. Bogataj Jančič je med drugim poudarila, da: “Umetna inteligenca prinaša številne priložnosti, vendar ne sme biti zgolj posel. Delovati mora v dobro človeštva in planeta,” zato je potrebna njena regulacija in EU AI Act je korak v pravo smer. S tem aktom se je pokazalo, da si v Evropi vendarle želimo živeti v družbi, kjer se bodo spoštovale človekove pravice ter varstvo zasebnosti in kjer bodo postavljeni višji, bolj zavezujoči standardi glede regulacije umetne inteligence kot drugod. Poleg tega se je pred leti z evropsko direktivo pridobilo dve izjemi za besedilno in podatkovno rudarjenje, s katerima se lahko pripravi okolje za zakonito ustvarjanje umetne inteligence. V oddaji je izrecno izpostavila tudi pomen odprte znanosti. Vabljeni k ogledu oddaje.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).