Avtorsko pravo, etika in mašine
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Bliže smo trenutku, ko bodo mašine sposobne samostojnega ustvarjanja (zdaj še nismo tam, čeprav lahko rezultat, ki ga sproducira mašina, že izgleda povsem podobno kot stvaritev, ki jo je ustvaril človek). Dodatno pa se s to tehnologijo odpirajo neskončna etična vprašanja s področja znanosti, saj ta tehnologija omogoča “ustvarjanje” del, za katere se lahko osebe pretvarjajo, da so jih ustvarile brez tega orodja. Gre za podobne etične probleme, kot ko se pod članke navaja osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za avtorstvo ali se kakšno od teh oseb izpusti. Za teoretike, ki smo in bomo pisali o teh izzivih, so to najbolj zanimiva vprašanja v karieri, v realnosti pa zlasti komercialni igralci in lastniki mašin pritiskajo, da bi se tudi na produktih, ki jih producirajo mašine, morale podeliti pravice intelektualne lastnine.
Še politična zanimivost: medtem, ko v demokratičnih delih sveta o tem še razpravljamo, je Ukrajina v vojni vihri spremenila svojo avtorskopravno zakonodajo in po novem so “stvaritve”, ki jih sproducirajo mašine, varovane s sorodnimi pravicami (avtorskim podobne pravice). O tem se ne govori prav naglas, kaže pa na čudna ozadja in ospredja vojne v Ukrajini.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).