Češko sodišče: AI orodje ne more biti avtor avtorskega dela
Češko sodišče je v novi sodbi odločilo, da slike narejene z uporabo AI orodij ne morejo biti varovane z avtorsko pravico.
Sodišče v Pragi je izdalo pomembno sodbo za področje umetne inteligence in avtorskega prava, saj je odločilo, da slike narejene z uporabo AI orodij ne morejo biti varovane z avtorsko pravico, saj njihov avtor ni fizična oseba. Prav tako je poudarilo, da osebe, ki so objavile slike narejene z uporabo AI orodja, ne morejo tretjim preprečiti kopiranja in izkoriščanja teh slik s sklicevanjem na avtorsko pravo. Odločitev kaže na to, da se v pravni sferi EU osebe, ki bodo slike izdelale s pomočjo AI orodja, ne bodo mogle opreti na avtorsko-pravno varstvo za preprečitev njihove uporabe s strani tretjih. Več o odločitvi.
Drugačno odločitev na temo avtorsko-pravnega varstva generiranih rezultatov AI je npr. leta 2020 sprejelo kitajsko sodišče v primeru Shenzhen Tencent v. Yinxun (več o sodbi), v katerem je odločilo, da je delo, ustvarjeno s pomočjo AI sistema, literarno delo, ki uživa avtorsko-pravno varstvo. Problematika je podrobneje predstavljena v članku Ali je lahko umetna inteligenca avtor avtorskega dela?, avtorice dr. Maje Bogataj Jančič LL.M., LL.M.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.