COMMUNIA: Priporočila o politiki dostopa do javno financiranih raziskav
11. aprila 2024 je COMMUNIA izdala priporočila #17 o politiki dostopa do javno financiranih raziskav, s katerim je predlagala spremembo avtorskega prava Evropske Unije, ki bi pripomogla k večjemu dostopu do javno financiranih raziskav.
COMMUNIA je kot zagovornica politik, ki širijo javno domeno in povečujejo dostop do ter ponovno uporabo znanja, v svojih priporočilih #17 opozorila na težavo dostopa do javno financiranih raziskav. Čeprav so Evropski davkoplačevalci tisti, ki financirajo raziskave, so pogosto omejeni pri dostopu do ugotovitev le-teh. V veliko primerih morajo za seznanitev z rezultati raziskav ponovno plačati založnikom, saj so ti od raziskovalcev pridobili pravice gospodarskega izkoriščanja raziskav. Trenutni sistem je v nasprotju s temeljnim namenom raziskav, ki stremi k povečanju njihovih učinkov s široko dostopnostjo v čim krajšem času.
Za uresničitev želenih učinkov raziskav, je COMMUNIA v svojem dokumentu predlagala tristopenjski pristop za odprtje dostopa javnosti do javno financiranih raziskav takoj po njihovi objavi, na način, da bi obveznost sekundarne objave soobstajala s pravico do sekundarne objave. COMMUNIA meni, da bi z obligacijo raziskovalcev do ponovne objave zavarovali javni interes, saj bi s tem odprt dostop postal obvezen. Več o dokumentu.
V slovenskem pravnem redu je bil s sprejemom Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (2021) in Uredbe o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti (2023) že vzpostavljen sistem pridržanja avtorskih pravic na rezultatih javno financiranih raziskav, vendar bi nadgraditev trenutne pravne ureditve s sistemom pravice sekundarne objave, povečala učinkovitost razširjanja javno financiranega znanja.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.