Dela v javni domeni navdušujejo otroke
Velika umetniška dela, ki pa so že v javni domeni, kar pomeni, da je njihovo avtorsko pravno varstvo že poteklo, predeluje Thaïs Vanderheyden. Na tak način je umetnost približana otrokom, ki so navdušeni nad njenimi umetninami.
Interaktivna razstava z naslovom Great Art for Great Kids v Bruslju popelje obiskovalca skozi zgodovino likovne umetnosti in opozori na različna umetniška gibanja in posamezne umetnike. Vse od bratov Van Eyck in Michelangela do Mondriana, Marka Rothka in Keitha Haringa.
Belgijska ilustratorka in avtorica otroških knjig Thaïs Vanderheyden že nekaj časa poučuje otroke o veliki umetnosti skozi knjižno serijo, tako da ustvari svojo različico vsake znane slike. Znana umetniška dela je spremenila v čudovite mladinske različice, ki navdušujejo domišljijo ljubiteljev umetnosti.
Njene predelave bi bile nezakonite, če ne bi originalna dela že bila v javni domeni, kar pomeni, da je avtorsko pravno varstvo poteklo, tako da je dela dovoljeno prosto uporabljati brez soglasja imetnika avtorskih pravic na originalnem delu.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.