Govorci
(ERA KR21 konferenca Slovenija)
- Dejan Dvoršek, namestnik vodje sektorja, Generalni direktorat za raziskave in inovacije, Evropska komisija
Dejan Dvoršek je namestnik vodje sektorja v Generalnem direktoratu za raziskave in inovacije pri Evropski komisiji. Pred tem je bil vodja sektorja Evropske komisije, odgovornega za zagotavljanje informacijskih (IT) rešitev pri upravljanju nepovratnih sredstev, vključno z zagotavljanjem storitvev portala za financiranje in razpise (angl. Funding and Tenders Portal). Ima več kot desetletje izkušenj z delom na tem področju. Poleg tega, prinaša bogato znanje, ki ga je pridobil z delom v industriji na področju razvoja in dobave programske opreme IT, preden se je leta 2008 pridružil Evropski komisiji.
- Tomaž Boh, generalni direktor Direktorata za znanost in inovacije, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije
Tomaž Boh je na ministrstvu pristojnem za znanost zaposlen od leta 2009. V obdobju 2009-2015 je bil vodja Sektorja za znanstveno politiko. Med leti 2015–2018 je bil državni sekretar na istem ministrstvu, pristojen za znanost, visoko šolstvo in informacijsko družbo. Pred tem je bil zaposlen na Agenciji za raziskovalno dejavnost RS, kjer je delal na področju mednarodnega sodelovanja in analiz domače in evropske znanstvene politike. Trenutno je generalni direktor Direktorata za znanost in inovacije na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
- Sergej Možina, svetovalec za raziskave, Stalno predstavništvo pri Evropski uniji Bruselj
Sergej Možina ima obsežne izkušnje na področju oblikovanja nacionalnih in evropskih politik za raziskave in inovacije. Kot svetovalec za raziskave na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Evropski uniji v Bruslju, je sodeloval v pogajanjih o zadnjih dveh okvirnih programih EU, Obzorju 2020 in Obzorju Evropa, ter o drugih zakonodajnih okvirih, kot so Uredba ERIC, EIT, evropska partnerstva, idr. Med slovenskim predsedovanjem Svetu EU v prejšnjem semestru je vodil Delovno skupino za raziskave, v okviru katere so bili vzpostavljeni nov sistem upravljanja Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), opredeljene vrednote, načela in prednostne naloge ERA znotraj Pakta za raziskave in inovacije ter sprejet javno-politični načrt ERA za naslednja tri leta. Leta 2022 je bil izvoljen za prvega sopredsedujočega iz držav članic v ERA Forumu, kjer skupaj z Evropsko komisijo nosi odgovornost za vodenje tega organa, ki združuje države članice, pridružene države in vse ostale deležnike pri usklajevanju politik in ukrepov na področju raziskav in inovacij.
- Stephen Wyber, programski direktor in direktor za zagovorništvo, IFLA, Upravni odbor KR21
Stephen Wyber je programski direktor in direktor za zagovorništvo pri IFLA ter član upravnega odbora Knowledge Rights 21. Pri svojem delu se osredotoča na avtorske pravice, dostop do informacij, svobodo izražanja in digitalna vprašanja. Ima bogate izkušnje in razumevanje sodelovanja z vladami in mednarodnimi institucijami, dobro se znajde v hitrem okolju mednarodne nevladne organizacije ter je navdušen nad iskanjem ključnih spoznanj in rešitev zapletenih problemov.
- Maja Bogataj Jančič, gostiteljica ERA KR21 konference Slovenija, Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, nacionalna in regionalna koordinatorka KR21, nosilka ukrepa ERA Policy Agenda Action 2
Maja Bogataj Jančič je ustanoviteljica in vodja Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino, ODIPI. Že od ustanovitve 2004 vodi tudi Inštitut za intelektualno lastnino. Maja je strokovnjakinja za avtorske pravice; v zadnjem času se njeno delo osredotoča na odprto znanost, odprte podatke, upravljanje podatkov in umetno inteligenco ter vprašanja odprte znanosti in zakonodajnega okvirja avtorskih pravic in podatkov za področje raziskovanja in znanosti. Poleg tega je nacionalna koordinatorka za Slovenijo in regionalna koordinatorka za 6 držav Zahodnega Balkana pri projektu Knowledge Rights 21. Maja je s strani ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije imenovana za nosilko ERA (European Research Area) Policy Agenda Action 2 za Slovenijo; ERA Action 2 se osredotoča na vpliv ureditve avtorskih pravic in podatkov na raziskave in inovacije.
Maja je diplomantka Pravne fakultete v Ljubljani (1996). Magistrirala je na Pravni fakulteti v Ljubljani (1999, ekonomija), Harvard Law School (2000, pravo) in Facoltà di Giurisprudenza di Torino (2005, intelektualna lastnina). Doktorirala je na Pravni fakulteti v Ljubljani (2006, avtorsko pravo).
- Ana Fidler, CTK UL Ljubljana, nosilka ukrepa ERA Policy Agenda Action 2
Ana Fidler je kot pravnica od leta 2022 zaposlena v Centralni tehniški knjižnici Univerze v Ljubljani. Njeno delo med drugim obsega pomoč uporabnikom knjižnice pri razreševanju avtorskopravnih vprašanj raziskovalnega dela v kontekstu odprte znanosti, usklajevanje preoblikovalnih pogodb z založniki mednarodne znanstvene literature in sodelovanje pri aktivnostih projekta Spoznaj, katerega cilj je prilagoditi delovanje javnih raziskovalnih organizacij in Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani v skladu z načeli odprte znanosti.
- Tihomir Katulić, Pravna fakulteta, Univerza v Zagrebu
Tihomir Katulić je diplomiral na Pravni fakulteti Univerze v Zagrebu (2003), magistriral iz trgovinskega in korporacijskega prava (2004) in doktoriral iz pravnih znanosti z nalogo o intelektualni lastnini v digitalni dobi (2012). Svojo poklicno pot je Tihomir začel pri Hrvaški akademski raziskovalni mreži (2003-2004), nato pa je bil ataše na Ministrstvu za zunanje zadeve in evropske integracije, s poudarkom na odnosih s STO in WIPO (2004-2006). Leta 2006 se je pridružil Oddelku za pravo IKT Pravne fakultete Univerze v Zagrebu in bil leta 2020 povišan v izrednega profesorja. Tihomir je specializiran za pravo IT, zasebnost in varstvo podatkov, intelektualno lastnino, kibernetski kriminal in e-trgovanje. Je soustanovitelj podiplomskega programa Univerze v Zagrebu na področju intelektualne lastnine ter predava vrsto podiplomskih in magistrskih predmetov s področja prava IT, varstva podatkov, kibernetske varnosti in intelektualne lastnine na več fakultetah Univerze v Zagrebu.
- Deborah De Angelis, nacionalna koordinatorka KR21
Deborah De Angelis je odvetnica s sedežem v Rimu, Italija. Je pravna strokovnjakinja za mednarodno avtorsko pravo, kulturno dediščino, pravo zabavne industrije in nove tehnologije. Od ustanovitve leta 2018 je predstavnica in pravna vodja italijanskega oddelka mreže Creative Commons Global Network. Leta 2020 je delovala kot pravna svetovalka za avtorsko pravo pri nekdanjem italijanskem ministru za kulturo. Deborah izvaja pedagoške in izobraževalne dejavnosti, organizirala je številne konference in dogodke na temo avtorskega prava in prava zabavne industrije ter je avtorica več publikacij. Od leta 2004 je članica NEXA Center for the Internet & Society. Je članica delovne skupine »Digital Cultural Heritage« pri ICOM ITALIA. Od leta 2008 je predsednica neprofitnega združenja A-DJ, ki ščiti in promovira profesionalno kategorijo DJ-jev. Od julija 2021 je regionalna delegatka za Italijo v projektu o pravici do raziskovanja na področju mednarodnega avtorskega prava skupine PIJIP z American University, Washington College of Law. Od 1. decembra 2022 je teritorialna delegatka za Italijo v projektu KR21 (Knowledge Rights 21), ki se osredotoča na dostop do raziskav, kulture in znanja. Od 13. junija 2022 je izvoljena svetnica ALAI Italija za mandat 2022–2025. Od 12. januarja 2023 je članica Europeana’s Copyright Steering Committee. Prav tako je članica izvršnega odbora AFEM (Združenje za elektronsko glasbo). Od julija 2023 je članica svetovalnega odbora projekta FAIR MUSE.
- Iva Melinščak Zlodi, Filozofska fakulteta, Univerza v Zagrebu, nacionalna koordinatorka KR21, SPARC Europe
Iva Melinščak Zlodi je knjižničarka za znanstveno komunikacijo in e-vire na Filozofski fakulteti Univerze v Zagrebu. Odgovorna je za razvoj institucionalnega repozitorija, podporo pri elektronskem založništvu, zagotavljanje dostopa do elektronskih virov, izobraževanje o informacijski pismenosti ter bibliometrično spremljanje raziskovalnih rezultatov. Vodi razvoj institucionalne platforme za knjige odprtega dostopa FF Open Press, ima izkušnje z vzpostavljanjem in razvojem hrvaške nacionalne platforme za revije Hrčak ter omrežja repozitorijev Dabar. Je članica upravnega odbora organizacije SPARC Europe. Njeni glavni interesi vključujejo odprti dostop in odprto znanost, odprte repozitorije, avtorske pravice in odprte licence, znanstveno založništvo ter evalvacijo raziskav (s posebnim poudarkom na humanistiki in družboslovju).
- Giannis Tsakonas, Direktor Knjižničnega in informacijskega centra, Univerza v Patrasu, podpredsednik LIBER, Upravni odbor KR21
Giannis Tsakonas je direktor Knjižnice in informacijskega centra na Univerzi v Patrasu v Grčiji ter podpredsednik organizacije LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche – Association of European Research Libraries). V preteklosti (2016–2022) je bil izvoljen v upravni odbor Hellenic Academic Libraries Link, med letoma 2016 in 2019 pa je deloval kot podpredsednik Hellenic General Council of Libraries, Ministry of Education, Research and Religious Affairs. Je tudi član upravnega odbora Knowledge Rights 21.
- Ana Lazarova, Filozofska fakulteta, evropske študije – medijsko pravo in pravo EU, Univerza v Sofiji, nacionalna koordinatorka KR21
Ana Lazarova, doktorica znanosti, je pravnica za intelektualno lastnino in informacijsko tehnologijo ter docentka na Oddelku za evropske študije na Univerzi v Sofiji »Sv. Kliment Ohridski« v Bolgariji. Aktivno sodeluje pri zagovorništvu digitalnih pravic prek bolgarskega združenja Digital Republic. Ana je članica Creative Commons Global Network in Europeana Copyright Community Steering Group. Je nacionalna koordinatorka za Bolgarijo v okviru programa Knowledge Rights 21 (KR21).
- Konrad Gliściński, Fakulteta za upravne zadeve, Jagiellonian Univerza, raziskovalec, Centrum Cyfrowe
Konrad Gliściński je doktor prava. Raziskovalec na Oddelku za pravo intelektualne lastnine na Jagiellonian Univerzi. Pravni svetovalec upravnega odbora Jagiellonian Center of Innovation. Strokovnjak za intelektualno lastnino pri Centrum Cyfrowe. Predavatelj na H. Grotius Center for Intellectual Property Rights. Sodeluje s Kalecki Foundation. Doktorski študij je zaključil na Fakulteti za pravo in upravo Jagiellonian Univerze v Krakovu ter podiplomski študij prava gospodarskih družb na Warsaw School of Economics. Ima LL.M. Univerze v Torinu na področju prava intelektualne lastnine. Je diplomant programa Top500 Innovators na Univerzi Stanford, ki se osredotoča na upravljanje in komercializacijo znanstvenih raziskav. Prejemnik nagrade ministra za znanost in visoko šolstvo leta 2010 za najboljšo magistrsko nalogo, ki jo organizira Urad za patente Republike Poljske. Avtor knjige »All rights reserved. The history of disputes over copyright. 1469 – 1928«. Soavtor komentarja k Zakonu o industrijski lastnini (2016) in Zakonu o avtorski in sorodnih pravicah (2019).
- Eric Luth, vodja projekta, Wikimedia Sverige, nacionalni koordinator KR21
Eric Luth je vodja projekta Vključevanje in zagovorništvo pri Wikimedia Sverige in Knowledge Rights 21 nacionalni koordinator za Švedsko. Ima magisterij iz primerjalne književnosti ter delovne izkušnje kot novinar za kulturo. Nedavno je sodeloval kot strokovnjak v vladnem odboru za posodobitev izjem in omejitev v švedski avtorsko-pravni zakonodaji.
- Caterina Sganga, redna profesorica primerjalnega zasebnega prava, Scuola Superiore Sant’Anna (Pisa, Italija)
Caterina Sganga je od avgusta 2024 redna profesorica primerjalnega zasebnega prava na Scuola Superiore Sant’Anna. Doktorirala je iz primerjalnega zasebnega prava na univerzi Sant’Anna (2011) in magistrirala na pravni fakulteti Yale (2009). Njeno ključno raziskovalno področje je mednarodno in primerjalno pravo intelektualne lastnine s poudarkom na evropskem avtorskem pravu, intelektualni lastnini in novih tehnologijah (zlasti umetni inteligenci in podatkovni znanosti), ravnovesju med intelektualno lastnino in temeljnimi/človekovimi pravicami ter pravu in ekonomiji kulturnih in ustvarjalnih industrij. Njena nedavna raziskovalna dela zajemajo tudi ureditev lastništva in upravljanja podatkov, s poudarkom na neosebnih podatkih, ter pravo in politike odprte znanosti. Med njenimi pomembnimi prispevki je študija »Improving Access to and Reuse of Research Results, Publications, and Data for Scientific Purposes«. Trenutno je predsednica European Policy for Intellectual Property Association (EPIP) – vodilnega združenja evropskih raziskovalcev intelektualne lastnine na področju prava, ekonomije in upravljanja. Maja 2021 je bila izvoljena tudi za italijansko članico European Copyright Society (ECS), enega najprestižnejših neodvisnih akademskih združenj na področju avtorskih pravic.
- Justus Dreyling, programski direktor, Communia
Justus Dreyling je programski direktor združenja COMMUNIA. Doktoriral je iz politologije na Freie Universität Berlin. Preden se je pridružil COMMUNII, je delal kot svetovalec za mednarodne regulative pri Wikimedia Deutschland. Je eden od pobudnikov globalne skupine nevladnih organizacij Access to Knowledge Coalition in je bil njen prostovoljni koordinator do leta 2024.