EU dosegla ključni dogovor o regulaciji umetne inteligence
V petek, dne 8. decembra, so pogajalci Evropskega parlamenta in Sveta dosegli začasni dogovor o aktu o umetni inteligenci, ki določa pravni okvir za zagotovitev varne in pravične uporabe AI.
V petek, dne 8. decembra, so pogajalci Evropskega parlamenta in Sveta dosegli začasni dogovor o aktu o umetni inteligenci, ki določa pravni okvir za zagotovitev varne in pravične uporabe AI. Usklajeno besedilo uredbe prepoveduje prakse visoko tvegane AI, kot so socialno ocenjevanje in nediskriminatorno prepoznavanje obrazov, hkrati pa omogoča omejeno uporabo biometričnega prepoznavanja s strani organov pregona pod strogim nadzorom.
Za visoko tvegane sisteme umetne inteligence, vključno s tistimi, ki bi lahko vplivali na volilne izide, bo potrebna obvezna ocena učinka na temeljne pravice. Uredba bo določala tudi mehanizme, s katerimi lahko državljani vložijo pritožbe in zahtevajo pojasnila o odločitvah, ki jih sprejmejo sistemi umetne inteligence z visokim tveganjem in ki vplivajo nanje.
Za spodbujanje inovacij besedilo urede podpira regulativne peskovnike za razvoj AI, z visokimi kaznimi za neskladnost. Ta zakonodaja predstavlja mejnik za EU pri urejanju etične uporabe AI, besedilo pa bo zdaj napredovalo v faze formalnega sprejema.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).