EU Komisija toži 11 držav članic
Evropska komisija bo proti 11 državam članicam sprožila postopek pred Sodiščem EU, ker države članice Komisije niso obvestile o nacionalnih ukrepih za prenos dveh direktiv v zvezi z avtorskimi pravicami.
Po izteku roka za prenos direktiv (7. junija 2021) je Komisija 23. julija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev prava EU s pošiljanjem uradnih opominov državam članicam, ki niso pravočasno notificirale nacionalnih ukrepov za prenos obeh direktiv. Komisija je 19. maja 2022 nadaljevala postopek in podala obrazložena mnenja desetim državam članicam v zvezi s prenosom direktive o določitvi pravil glede izvrševanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose (Direktive EU 2019/789) in trinajstim državam članicam v zvezi s prenosom Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (Direktive EU 2019/790).
V skladu s 258. členom Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), lahko Komisija zadevo predloži Sodišču EU, če zadevna država članica ne ravna v skladu z obrazloženim mnenjem v roku, ki ga določi Komisija. Poleg tega lahko Komisija v skladu s tretjim odstavkom 260. člena PDEU pozove Sodišče EU, naj državi članici, ki ni izpolnila svoje obveznosti obveščanja o ukrepih za prenos direktiv v nacionalno zakonodajo, naloži finančne sankcije.
Komisija se je 15. februarja tako odločila, da proti Bolgariji, Danski, Finski, Latviji, Poljski in Portugalski sproži postopek pred Sodiščem EU, ker niso pravočasno notificirale nacionalnih ukrepov za prenos Direktive o avtorskih in sorodnih pravic na enotnem digitalnem trgu.
Poleg tega, v zvezi z bolj specifično direktivo o avtorski in sorodnih pravicah, ki se uporablja za nekatere spletne prenose, je Komisija sprožila postopek pred Sodiščem EU proti Bolgariji, Finski, Latviji, Poljski in Portugalski, ker prav tako niso pravočasno obvestile Komisije o ukrepih za implementacijo pravil EU v nacionalne zakonodaje.
Celotno sporočilo za javnost si lahko preberete na tej strani.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?