EU Komisija toži 11 držav članic
Evropska komisija bo proti 11 državam članicam sprožila postopek pred Sodiščem EU, ker države članice Komisije niso obvestile o nacionalnih ukrepih za prenos dveh direktiv v zvezi z avtorskimi pravicami.
Po izteku roka za prenos direktiv (7. junija 2021) je Komisija 23. julija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev prava EU s pošiljanjem uradnih opominov državam članicam, ki niso pravočasno notificirale nacionalnih ukrepov za prenos obeh direktiv. Komisija je 19. maja 2022 nadaljevala postopek in podala obrazložena mnenja desetim državam članicam v zvezi s prenosom direktive o določitvi pravil glede izvrševanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose (Direktive EU 2019/789) in trinajstim državam članicam v zvezi s prenosom Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (Direktive EU 2019/790).
V skladu s 258. členom Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), lahko Komisija zadevo predloži Sodišču EU, če zadevna država članica ne ravna v skladu z obrazloženim mnenjem v roku, ki ga določi Komisija. Poleg tega lahko Komisija v skladu s tretjim odstavkom 260. člena PDEU pozove Sodišče EU, naj državi članici, ki ni izpolnila svoje obveznosti obveščanja o ukrepih za prenos direktiv v nacionalno zakonodajo, naloži finančne sankcije.
Komisija se je 15. februarja tako odločila, da proti Bolgariji, Danski, Finski, Latviji, Poljski in Portugalski sproži postopek pred Sodiščem EU, ker niso pravočasno notificirale nacionalnih ukrepov za prenos Direktive o avtorskih in sorodnih pravic na enotnem digitalnem trgu.
Poleg tega, v zvezi z bolj specifično direktivo o avtorski in sorodnih pravicah, ki se uporablja za nekatere spletne prenose, je Komisija sprožila postopek pred Sodiščem EU proti Bolgariji, Finski, Latviji, Poljski in Portugalski, ker prav tako niso pravočasno obvestile Komisije o ukrepih za implementacijo pravil EU v nacionalne zakonodaje.
Celotno sporočilo za javnost si lahko preberete na tej strani.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).