Generativna AI in avtorske pravice: Prvi sodni primer v Evropi

Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za namene znanstvenega raziskovanja.

Hamburško sodišče je odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije dovoljena na podlagi izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za namene znanstvenega raziskovanja, kot jo ureja nemški avtorsko-pravni zakon. Določba, ki ureja to izjemo, je bila v nemški Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (nem. Urheberrechtsgesetz, UrhG) vnešena v skladu z določbami 3. člena Direktive 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu  (t. i. DSM direktiva).

To je prvi primer sodne presoje pravne podlage za besedilno in podatkovno rudarjenje, ki jo je Evropska unija uvedla z DSM direktivo. Predstavlja pravno podlago za zbiranje velepodatkov za modele UI in lahko predstavlja tudi pravno podlago za učenje modelov UI. Poleg pozitivnega izida za LAION, ta primer predstavlja zanimiv mejnik za vse, ki jih zanima transparentnost podatkovnih baz (angl. data sets).

Sodba nedvomno potrjuje, da se izjemi za besedilno in podatkovno rudarjenje, uvedeni z DSM direktivo leta 2019, nanašata tudi na uporabo avtorsko-pravno varovanih del v zvezi z generativnimi modeli UI. Primer je izpostavil pomembno vlogo, ki jo imajo lahko nepridobitne organizacije pri omogočanju javnega dostopa do podatkovnih baz, saj je LAION-u priznal status raziskovalne organizacije. To je bistvenega pomena za zagotavljanje transparentnosti podatkov, ki se uporabljajo pri učenju in gradnji modelov UI.

Več o tem si lahko preberete v članku Marka Bauerja in dr. Maje Bogataj Jančič, LL.M., LL.M., z naslovom »Generativna UI in avtorske pravice«, objavljenem v reviji Pravna praksa, št. 42–43/2024.