GPAI Innovation Workshops 2024
22. in 23. maja 2024 so v Parizu potekale že druge GPAI Innovation Workshops, na katerih je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič kot strokovnjakinja s področja upravljanja podatkov, ki je v letih 2020-2023 tudi sopredsedovala delovni skupini za upravljanje podatkov pri The Global Partnership on Artificial Intelligence (GPAI).
Francoski inštitut National Institute for Research in Digital Science and Technology (Inria) je organiziral delavnice, ki so potekale okrog treh tem: varnost umetne inteligence, demokratizacija virov umetne inteligence ter okolje in trajnostno kmetijstvo. Širok nabor udeležencev je bil sestavljen iz GPAI strokovnjakov iz 24 držav, predstavnikov članic iz 15 držav, drugih povabljenih strokovnjakov in gostov ter zelo angažirane organizacijske ekipe.
Intenzivno delo je pripeljalo do obetavnih zaključkov, kot so: izdelava skupnega okvirja za napredne sisteme umetne inteligence (AI); open-source komplet orodij; povečanje kulturne zastopanosti pri Large Language Models (LLMs); izboljšanje delovnih pogojev delavcev, ki se ukvarjajo s podatki; ustvarjanje pogojev za vlade za širjenje znanja o umetni inteligenci; doseganje pravičnosti umetne inteligence pri izmenjavi podatkov; ustvarjanje in deljenje izobraževalnih gradiv AI za sindikate in delavce; vključevanje in opolnomočenje ljudi za izdelavo in uporabo umetne inteligence; olajšanje trajnostnega kmetijstva in opolnomočenje kmetov z umetno inteligenco za trajnostne sisteme kmetijstva in prehrane.
Na povezavi si lahko ogledate kratek video dogodka.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?