Knowledge Rights 21 – nove priložnosti za sodelovanje
Do 7. marca 2023 se zbirajo predlogi raziskav, osredotočenih na dokazovanje vplivov avtorsko pravnih izjem za raziskovanje v različnih zakonodajah ter na dokazovanje medsebojnega vpliva delovanja tehnoloških zaščitnih ukrepov (technological protection measures TPM) in avtorsko pravnih izjem, oboje v evropskem prostoru.
Do 31. marca 2023 se zbirajo tudi pobude, za nacionalne projekte, ki bi imeli dokazljiv vpliv na regulativni okvir.
Program Knowledge Rights 21 (KR21) je osredotočen na uvedbo sprememb v zakonodaji in praksi po vsej Evropi, ki bodo okrepile pravico vseh do znanja. Temelji na prepričanju, da je znanje bistvenega pomena za izobraževanje, raziskovanje, inovacije in kulturno udeležbo ter da mora imeti vsakdo možnost – zlasti prek knjižnic in arhivov ter digitalno – dostopati do njega in ga uporabljati.
KR21 s prvim razpisom išče izvajalca, ki bo s svojo raziskavo okrepil pravno in empirično bazo podatkov o raznolikosti izjem in omejitev za raziskovanje, ki so trenutno v veljavi v evropski avtorsko pravni zakonodaji, in o praktičnem vplivu, ki ga imajo izjeme na prizadevanja raziskovalcev v Evropi.
KR21 z drugim razpisom išče izvajalca, ki lahko izvede raziskavo, osredotočeno na ustvarjanje dokazov o uporabi in vplivu tehnoloških zaščitnih ukrepov (TPM) na avtorsko pravno zaščitenih delih v okviru izjem za raziskovanje in izobraževanje.
Rok za prijavo je 7. marec 2023.
S tretjim razpisom se poziva časovno omejene projekte v podporo ciljem KR21 programa, ki bi z nepovratnimi sredstvi za nacionalne pobude morali ustvariti rezultate, ki imajo lahko merljiv in dokazljiv vpliv na regulativni okvir. Predlagajo se dejavnosti, kot so: dogodki, ki spodbujajo razumevanje in soglasje glede vprašanj, povezanih s KR21 programom; ciljno usmerjene raziskave in zbiranje dokazov, ki se lahko uporabijo za zagotavljanje učinkovite podpore zagovorništvu z uporabo ekonomskega, konkurenčnega ali avtorsko pravnega pristopa; sodelovanje in dogodki z oblikovalci politike.
Do besedil razpisa lahko dostopate tukaj:
Technological protection measures
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).