Konferenca “Converging Realms”

V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.

Maja je kot strokovnjakinja za avtorske pravice in vodja Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI ter nacionalna in regionalna koordinatorka Knowledge Rights 21 (KR21) nastopala v panelu, ki je razpravljal o raziskovanju in umetni inteligenci (AI+research). Govorila je predvsem o potrebi, da se raziskovalce opolnomoči s predvidljivim pravnim okoljem za njihovo delo, in izpostavila, da področje raziskav potrebuje poseben Digital Knowledge Act, ki bi vprašanja, zlasti s področja avtorskega prava, uredil posebej za raziskovanje in znanost.

Poudarila je, da dobra generativna umetna inteligenca potrebuje dobre podatke. In da so potrebne pretehtane odločitve, ki jih moramo sprejeti kot človeštvo, da bomo lahko “poželi” priložnosti in preprečili rizike. Pri tem nas lahko ovirata dve človeški lastnosti: pohlep in napačno mišljenje, da se problematika ne dogaja nam osebno.

Dobra umetna inteligenca, ki bo služila ljudem, potrebuje dobre “podatke”, med njimi tudi avtorska dela, varovana z avtorskimi pravicami. Tako v Sloveniji kot na Poljskem gradijo velik jezikovni model in obe družbi sta pred velikim izzivom. Izdelovalci generativne umetne inteligence izkoriščajo vse vire, ki jih lahko zgrabijo. Kako vzpostaviti sistem, da se bo lahko v prihodnje gradila dobra umetna inteligenca, ki bo delovala v dobro ljudi in planeta, za kar se potrebuje ogromno kvalitetnih “podatkov”. Maja se s tem področjem z vidika avtorskih pravic intenzivno ukvarja že od leta 2018, zadnja štiri leta je celo predsedovala delovni skupini za upravljanje podatkov za umetno inteligenco v GPAI 1.0.