KR21 o novi študiji
Mreža Knowledge Rights 21 (KR21) pozdravlja objavo nove študije Evropske komisije z naslovom “Izboljšanje dostopa do in ponovne uporabe raziskovalnih rezultatov, publikacij in podatkov v znanstvene namene”.
Mreža Knowledge Rights 21 (KR21) pozdravlja objavo nove študije Evropske komisije, ki identificira avtorskopravne in druge ovire, s katerimi se sooča evropski raziskovalni sektor. Študija z naslovom “Izboljšanje dostopa do in ponovne uporabe raziskovalnih rezultatov, publikacij in podatkov v znanstvene namene” prepoznava številne ovire evropskih raziskovalcev ter ponuja pomembna regulativna priporočila.
Študija sledi poročilu Enrica Lette, ki poziva k uvedbi pete svobode – svobode prostega prenosa znanja, saj Evropska unija (EU) kljub velikim vlaganjem v raziskave, omejuje svoj raziskovalni potencial zaradi slabih avtorskopravnih ureditev. Pri tem KR21 v svojem blogu navaja, da evropsko gospodarstvo znanja poskuša voziti z zategnjeno ročno zavoro.
Študija ugotavlja, da avtorsko pravo že predolgo ovira znanstvene raziskave in inovacije, kar je v nasprotju z javnim interesom, zato se je izpostavila potreba po uvedbi zakonodaje, ki obvezuje, da so javno financirane raziskave takoj dostopne javnosti, in zahteva po uvedbi fleksibilne izjeme za odprte raziskave v evropsko zakonodajo, ki bi podpirala vrednotenje znanja in ne razlikovala med pridobitnimi in nepridobitnimi poročili.
KR21 se nadeja, da bo EU v bližnji prihodnosti oziroma v prihodnjem mandatu prepoznala obravnavane ovire, ki jih predstavlja trenutna avtorskopravna zakonodaja, in jih odpravila ter omogočila enakopravno tekmovanje z drugimi naprednimi gospodarstvi.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).