Lansiranje raziskovalne mreže v regiji
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek raziskovalne mreže Knowledge Rights 21 za regijo Zahodnega Balkana. Raziskovalna mreža bo preučevala in razpravljala o ključnih vprašanjih na področju pravic intelektualne lastnine v regiji.
Na spletnem seminarju so sodelovali ugledni strokovnjaki iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Na dogodku je predstavnica Evropske komisije, z Generalnega direktorata za raziskave in inovacije, Silvia Bottaro predstavila evropsko perspektivo na temo »Avtorske pravice ter dostop in ponovna uporaba znanstvenih publikacij in podatkov«, potem pa so raziskovalci predstavili ureditev na področju besedilnega in podatkovnega rudarjenja v njihovih državah. Prof. dr. Ivana Kunda, s Pravne fakultete Univerze na Reki, je predstavila ureditev na Hrvaškem, dr. Maja Bogataj Jančič (ODIPI) je predstavila veljavno ureditev v Sloveniji, prof. dr. Iza Razija Mešević je predstavila predlog ureditve v Bosni in Herzegovini, prof. dr. Neda Zdraveva pa predlog ureditve v Severni Makedoniji. Prof. dr. Dušan V. Popović, s Pravne fakultete Univerze v Beogradu, je predstavil samo splošni okvir izjem in omejitev za raziskovanje v Srbiji, ker v njihovi državi ni aktivnosti za sprejem ustreznih izjem za področje podatkovnega in besedilnega rudarjenja.
Lansiranje raziskovalne mreže Knowledge Rights 21 za Zahodni Balkan je prvi korak v smeri boljšega sodelovanja med raziskovalci na področju avtorskega prava v regiji. Oktobra bo v Ljubljani organizirana tudi konferenca in delavnica, kjer se bodo nadaljevale predstavitve raziskave o podatkovnem in besedilnem rudarjenju v regiji in kjer se bodo obravnavale druge teme s področja avtorskih pravic na področju raziskovanja in odprte znanosti.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).