Ne zamudite koristnega spletnega seminarja
Prihajajoči spletni seminar (21. april): Fleksibilne izjeme avtorskih pravic II – Kaj se lahko v Evropi naučimo od ZDA?
Projekt Knowledge Rights 21 organizira drugi spletni seminar na temo odprtih norm oziroma avtorsko pravne ureditve izjem in omejitev avtorske pravice v obliki odprtih norm. Tokrat bo osrednja tema ameriška doktrina “fair use“, ki temelji na odprtem principu. Namen spletnega seminarja je razumeti, kako “fair use” podpira izobraževanje, raziskovanje in tehnološki razvoj na načine, ki jih neprilagodljivi evropski sistemi avtorskih pravic ne omogočajo.
Spletni seminar se bo odvil 21. aprila 2023 ob 16:00 CET.
Prijavite se prek povezave.
Izjeme in omejitve avtorskih pravic imajo odločilno vlogo pri podpiranju inovacij in znanstvenega napredka. Na splošno obstajata dva pristopa. Prvi je določitev splošnih načel, ki jih lahko uporabniki (in sodišča v okviru odločanja) uporabljajo v obstoječih in novih situacijah. Drugi, ki zaznamuje evropske države, je ozka opredelitev izjem, ki uporabnikom dovoljujejo izvajanje le vnaprej določenih nalog.
Takšen neprilagodljiv pristop k oblikovanju zakonodaje v Evropi prinaša občutne ovire za področje izobraževanja, raziskovanja in inovacij. Dejstvo je, da oblikovanje avtorskopravne zakonodaje ne zmore slediti tehnološkim spremembam, zato pomanjkanje prožnosti v samih normah zavira tehnološki in znanstveni napredek.
Kakšne so glede na evropsko tradicijo danes možnosti, da se vrnemo k bolj prožnemu modelu, ki spodbuja inovacije, in kaj se lahko naučimo ob analiziranju ameriškega principa?
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).