Nov priročnik EIFL
Neprofitna organizacija Electronic Information for Libraries (EIFL) je predstavila nov priročnik o pridržanju pravic (rights retention) in pravicah do sekundarnega publiciranja (secondary publishing rights), da bi dvignila ozaveščenost, podprla raziskovalce in avtorje v partnerskih državah EIFL ter izboljšala doseganje odprtega dostopa do raziskav.
Novi priročnik so skupaj pripravili programi EIFL o odprtem dostopu ter avtorskih pravicah in knjižnicah ter prikazuje ključna vprašanja, koristi za raziskovalce in kako lahko knjižnice podprejo svoje raziskovalce pri tem procesu.
Pridržanje pravic in pravice do sekundarnega publiciranja sta dva načina reševanja vprašanja v podporo odprtemu dostopu in odprti znanosti. Zadevno vprašanje je, da tradicionalni založniški sporazumi pogosto omejujejo takojšnjo deljenje in ponovno uporabo raziskovalnega dela v odprtem dostopu, ker običajno vključujejo prenos ali dodelitev avtorskih pravic z avtorja (ali njegove ustanove) na založnika. Priročnik določa načela in prednosti pridržanja pravic in pravic do sekundarnega publiciranja, pojasnjuje, kako to doseči, in vključuje seznam drugih uporabnih virov.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.