Nova raziskava in publikacija KR21: Avtorska pravica kot pravica do dostopa
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
Dostop do informacij je ključnega pomena za kulturno in umetniško ustvarjalnost ter znanstvene inovacije. Brez dostopa do predhodnih stvaritev sta nadaljnja ustvarjalnost in inovativnost onemogočeni. Omogočanje dostopa do teh ustvarjalnih del zahteva skrbno tehtanje interesov ustvarjalcev in proizvajalcev informacij ter založnikov na eni strani in uporabnikov teh informacij na drugi strani. Poleg tega je treba upoštevati javni interes za spodbujanje kulturnega in znanstvenega napredka, kar je podprto s temeljnimi pravicami in cilji trajnosti, vključenimi v pogodbe EU. Ta študija raziskuje, katere pozitivne obveznosti, ki izhajajo neposredno iz statusa izjem in omejitev, je treba naložiti imetnikom pravic kot posledico pravic, ki jih uporabniki uživajo po zakonu o avtorskih pravicah, zlasti v luči temeljnih pravic, ki jih odražajo. Avtorja menita, da je nujnost zagotoviti, da je dostop do avtorsko varovanih del mogoč pod pravičnimi in razumnimi pogoji, zlasti kadar je to predpogoj za uveljavljanje izjem in omejitev. Posledično predlagata, da izjeme in omejitve, ki odražajo temeljne pravice, postanejo obvezne in da se prepovedi, da jih ni mogoče izničiti s pogodbami, uporabljajo horizontalno. Več o študiji si lahko preberete na povezavi.
KR21 je v preteklosti že izdal in objavil več publikacij, o katerih smo že poročali in vas ponovno vabimo k branju:
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?