Nujna je globalna izjema za besedilno in podatkovno rudarjenje
Septembra se je spremenil slovenski ZASP. Postopek sprejemanja je bil zelo problematičen in številne rešitve bodo škodovale raziskovalcem in izobraževalcem in so v nasprotju z nacionalno strategijo Odprte znanosti. O tem podrobneje pišeta Maja Bogataj Jančič in Sandra Koren v Sobotni prilogi Dela.
Kar pa je dobro, je, da se je zaradi vztrajnosti raziskovalcev, za katere se je v vladi zavzela ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, sprejela napredna izjema za področje besedilnega in podatkovnega rudarjenja.
Podobno ureditev potrebujemo v mednarodnem merilu. Za to se zavzema mednarodna skupina strokovnjakov akademikov, med njimi Sean Fiiil-Flynn, João Quintais in Carys Craig, ki so v Science Magazine objavili razpravo o potrebnu pravni reformi za besedilne in podatkovne analitike (text and data mining) v raziskovalne namene, ki bi spodbujala razvoj te metode po celem svetu.
Možnost izvajanja podatkovne analitike na večji količini vsebin z uporabo avtomatiziranih orodij je bistvenega pomena za pravico do raziskovanja (right to research). Vendar pa lahko temu na poti stojijo ovire avtorskega prava. V članku avtorji podajo pregled ureditve tega področja po svetu in pozivajo k sprejemu izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje po vsem svetu. Pregled še ne upošteva slovenske progresivne ureditve.
Avtorji v razpravi predstavijo številne predloge za reformo avtorskega prava, vključno z mednarodno konvencijo Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, ki bi uvedla avtorskopravne izjeme, da se omogočijo raziskave TDM na svetovni ravni.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).