Objavljen je posnetek spletnega dogodka MGTŠ in URSIL
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport in Urad za intelektualno lastnino sta v okviru razprave o nadaljnjem razvoju avtorskopravne zakonodaje 17. aprila 2023 izvedla spletni dogodek, z naslovom: “Izjeme in omejitve na področju šolstva, raziskav in znanosti ter odprta znanost in avtorska pravica”.
Na spletnem dogodku je predstavnik Evropske komisije predstavil ureditev izjem in omejitev avtorske in sorodnih pravic na področju šolstva, raziskav in znanosti v evropskem pravnem redu. Predstavniki iz Francije, Nemčije in Slovaške pa so predstavili svojo nacionalno ureditev na tem področju. V drugem delu pa je bilo obravnavano področje odprte znanosti in avtorskih pravic, kjer je med drugim predstavnica Evropske komisije predstavila aktivnosti DG Research na tem področju.
Zanimive predstavitve so bile dopolnjene z vprašanji poslušalcev. Posebej opozarjamo na razpravo glede izjeme za podatkovno in besedilno rudarjenje in pojasnila EU Komisije v zvezi z zakonitim dostopom, saj so te teme še posebej pomembne za ODIPI v okviru mreže Knowledge Rights 21.
Do posnetka dogodka lahko dostopate prek spletne strani.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?