Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru mreže Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
‘Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023’: https://lnkd.in/eVg9HTK7
Poročilo, pripravljeno s podporo mreže Knowledge Rights 21, razkriva napredek institucionalnih politik ohranjanja pravic v Evropi, ponuja vpogled v politike ohranjanja pravic odprtega dostopa in ponuja možnosti za reševanje različnih situacij.
Poročilo je izrednega pomena zaradi raznolikosti deležnikov, ki imajo pomembno vlogo pri omogočanju dostopa do raziskovalnih publikacij in njihove ponovne uporabe, ter vrednosti dialoga pri premagovanju strahov, nesporazumov in nesoglasij.
Kakšna so nekatera ključna priporočila?
Za oblikovalce institucionalnih politik: okrepite obstoječe politike, ki podpirajo ohranitev pravic.
Za financerje in zakonodajalce: oblikujte politike, ki upoštevajo različne kontekste, vendar se držijo skupnih okvirov, ki podpirajo institucije in njihove avtorje pri zagovarjanju sprememb v zvezi z ohranitvijo pravic avtorjev, prenosom avtorskih pravic in odprtim licenciranjem.
Za založnike: podpirajte avtorje in ustanove pri ohranjanju pravic na njihovih stvaritvah za namene spodbujanja takojšnjega odprtega dostopa in ponovne uporabe, jasno odgovarjajte na poizvedbe o ohranitvi pravic, ne določajte embarga in uporabljajte odprte licence Creative Commons.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).