PIJIP organizira srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov pred pogodbenim izničenjem
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).
Dogodek se bo osredotočil na diskusijo glede treh vprašanj:
Zakaj so nekatere jurisdikcije sprejele zaščito pred pogodbenim izničenjem, druge pa ne?
Kakšne učinke je imelo varstvo pred pogodbenim izničenjem na dajalce in pridobitelje licenc v jurisdikcijah, v katerih je bilo sprejeto?
Ali v jurisdikcijah, kjer varstvo pred razveljavitvijo pogodbe ni bilo sprejeto, kot so Združene države, obstajajo alternativne pravne teorije, ki bi lahko imele enak učinek?
Kot članica PIJIP bo Maja Bogataj Jančič na srečanju predstavila mehanizme zaščite pravic uporabnikov v slovenski zakonski ureditvi. Na dogodku bodo nacionalne zakonske ureditve v EU, ZDA in drugod predstavili številni strokovnjaki.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.