PoVeJMo
V ponedeljek, 16. 9. 2024, se je na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani odvila javna razprava o pravnih, etičnih in tehničnih vprašanjih glede velikega jezikovnega modela za slovenščino v okviru projekta PoVeJMo.
Cilj raziskovalnega projekta Prilagodljiva obdelava naravnega jezika s pomočjo velikih jezikovnih modelov (PoVeJMo) je razvoj odprtega velikega jezikovnega modela za slovenščino, ki bo kasneje podlaga za napredne aplikacije v medicini, humanistiki, industrijskem okolju in pri razvoju programske opreme. Od uspeha tega projekta je odvisno, kako dobro bodo “mašine” govorile slovensko.
Udeleženci so razpravljali o količini in kvaliteti besedil, ki sta potrebni za izgradnjo takšnega modela, ter o družbenem pogledu in odgovornosti na delovanje algoritmov. Dr. Maja Bogataj Jančič je izpostavila, da je takšen javni projekt izrednega pomena in lahko predstavlja vzorčen primer, kako se lahko zbira in upravlja s “podatki” (med njimi tudi avtorskimi besedili), ki so potrebni za tvorjenje umetne inteligence, ki lahko deluje v javno dobro. V tem primeru družba kot celota odloča in ne korporacije, kakšen jezikovni model se bo zgradil. Na poti uspeha stoji več ovir, kot na primer malo število govorcev slovenskega jezika ali številna nedigitalizirana besedila. Maja je poudarila, da so lahko velika ovira tudi avtorske pravice (več o tem: Can copyright bring AI to its knees?). Nacionalno pravno okolje (predvsem izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje) je po njenem mnenju na splošno naklonjeno generiranju velikih jezikovnih modelov, pri čemer je velik problem, da slovenski zakonodajalec ni definiral zakonitega dostopa v skladu z Direktivo o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM direktiva), saj je namenoma izpustil, da zakonit dostop zajema tudi dostop do vsebin, ki so prosto dostopne na spletu. To napako bi bilo smiselno čimprej popraviti.
Vabljeni k branju Delovega članka.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.