Razprava: Demokracija v primežu dezinformacij – Kaj lahko stori EU?
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Razprava bo osvetlila ključna vprašanja, povezana z vlogo velikih digitalnih platform pri širjenju dezinformacij ter njihovimi obveznostmi v okviru zakonodaje EU, kot sta Akt o digitalnih storitvah (DSA) in Akt o digitalnih trgih (DMA). Govor bo tekel o učinkovitosti evropske zakonodaje pri omejevanju širjenja dezinformacij in izzivih, s katerimi se soočamo. Poseben poudarek bo na vplivu algoritmov, ki pospešujejo širjenje napačnih informacij, ter o možnostih za povečanje preglednosti delovanja platform. Razpravljali bomo tudi o pomenu medijske pismenosti in sodelovanju platform, medijev ter nevladnih organizacij pri izobraževanju javnosti. Poleg tega se bomo dotaknili vprašanja odgovornosti platform za vsebino, ki jo gostijo, ter načinov zaščite uporabnikov pred manipulacijami.
Na razpravi bo sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič, ustanoviteljica in direktorica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, ki bo spregovorila o pomenu zakonodaje EU pri omejevanju širjenja dezinformacij, pravnih vidikih odgovornosti digitalnih platform in o vlogi avtorskega prava pri spodbujanju zaupanja v digitalnem prostoru.
Sodelujoči na razpravi:
- Gorazd Božič, vodja Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT
- Filip Dobranić, Danes je nov dan, Inštitut za druga vprašanja
- Dr. Maja Bogataj Jančič, ustanoviteljica in direktorica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI
- Marko Plahuta, programer in analitik medijske krajine in družbenih omrežij
Moderatorja: Aljaž Pengov Bitenc in Nataša Briški
Dogodek lahko spremljate v živo v Hiši EU ali prek spleta, kjer bo prenos na Facebook strani Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji in na video platformi STA.
Vabljeni, da se nam pridružite in prispevate k pomembni razpravi o omejevanju dezinformacij ter krepitvi zaupanja v digitalni prostor.
Več informacij najdete na tej povezavi.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.