Slaba novica za knjižnice in dostop do znanja
Ameriško višje sodišče (The Second Circuit) je razsodilo, da se delovanje Open Library Internet Archive ne more šteti kot poštena uporaba (fair use) in da krši avtorske pravice založnikov. Takšna končna odločitev je izredno škodljiva, zlasti ker nakazuje, da naj bi bile vse knjižnice slabe za avtorje, saj naj bi jih odvračale od pisanja, ker je izposoja knjig brezplačna.
The Open Library knjige pridobiva zakonito (bodisi z nakupom bodisi z donacijo) in nato posoja digitalne izvode teh knjig v enakem številu kot ima fizičnih primerkov knjig. Torej od delovanja običajnih knjižnic, ki Open Library na splošno podpirajo, se sploh ne razlikuje. Edini, ki jih takšno delovanje resnično moti, so založniki, ki jim ta model izposoje moti njihov poslovni model, ko želijo elektronske knjige prodajati na podlagi izredno visokih licenc.
Predhodno so sodišča že odločila, da je digitalizacija fizičnih knjig t. i. poštena uporaba (povezava na odločbo). Ključni del tega primera pa je, ali je skeniranje in potem posojanje knjig s strani Internet Archive poštena uporaba ali ne. Višje sodišče je razsodilo, da takšno početje ne prestane preizkusa poštene uporabe, saj ni transformativno, ker digitalni izvodi služijo istemu namenu kot izvirniki, sporno je posojanje celotne knjige in vpliv na trg. Čeprav je Internet Archive vztrajal, da ni dokazov o kakršnikoli dejanski škodi založnikom, je sodišče v sodbi zapisalo, da so skoraj prepričani, da to nekako mora škoditi založnikom. Toda ta analiza popolnoma zgreši temeljno razliko med skeniranimi knjigami in dejanskimi e-knjigami. Če je na voljo licenčna e-knjiga, je izkušnja branja veliko boljša kot skenirana knjiga. Založniki so v tem primeru popolnoma konkurenčni.
Na odločitev sodišča se je odzvalo veliko pisateljev, kot npr. pisateljica Annalee Newitz, ki je navedla, da nastanek njene knjige brez uporabe Open Library ne bi bil mogoč. Poleg tega je Jennie Rose Halperin zapisala, da ljudje Open Library uporabljajo drugače kot običajne knjižnice, saj si knjigo v povprečju ogledajo le 30 minut, kar nakazuje, da je Open Library format za raziskovanje. Velikokrat pa Open Library omogoča tudi dostop do vsebin, ki v običajnih knjižnicah niso na voljo.
Odločitev je tako postala precedens na drugostopenjskem sodišču. Ta razsodba je velika izguba za javni dostop do znanja in za knjižnice. Tudi pri Communia so zapisali, da takšna odločitev ni samo razočaranje za številne uporabnike po vsem svetu, ki se pri dostopu do informacij zanašajo na Open Library, temveč temelji na številnih problematičnih predpostavkah.
Dne 3. decembra 2024 je bila na sestanku v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana ustanovljena »Regionalna aliansa Knowledge Rights 21 – mreža knjižničarjev in strokovnjakov za avtorsko pravo iz Srednje in Jugovzhodne Evrope«. Sestanek je organiziral Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI, vodila pa ga je dr. Maja Bogataj Jančič.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.