Spletni seminar KR21
Vabimo vas na spletni seminar The AI Orphan? (Umetnointeligenčna sirota?), ki bo potekal 27. septembra 2024 ob 15.00.
Na dogodku bodo namenili pozornost pomembnim vprašanjem glede vpliva umetne inteligence na avtorske pravice, zlasti na uporabo t. i. sirot – del, katerih avtorji ali imetniki pravic so neznani ali nedosegljivi. Strokovnjaki s tega področja bodo predstavili izzive in priložnosti, ki jih prinaša uporaba takšnih del v kreativnih procesih, ter kako umetna inteligenca spreminja način razmišljanja o avtorskih pravicah v digitalni dobi.
Govorci:
- Clemens Neudecker – raziskovalec, projektni vodja in knjižnični heker v Berlinski državni knjižnici
- Rachael Samberg – direktorica oddelka Politika znanstvenega komuniciranja in informacij na Berkeleyju, Univerza v Kaliforniji
- Benjamin White – soustanovitelj Knowledge Rights 21 (KR21)
Za udeležbo je potrebna prijava na naslednji povezavi.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?