Umetna inteligenca, pravo, etika in družba
V četrtek, 22. 8. 2024, se je na TV SLO 1 predvajala šesta oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Umetna inteligenca, pravo, etika in družba, v kateri so trije sogovorniki razpravljali o pravnih, etičnih in družbenih izzivih ob skokovitem razvoju umetne inteligence. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila še dr. Igor Bijuklič s Pedagoškega inštituta v Ljubljani in Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem ter Filip Dobranić z Inštituta za novejšo zgodovino.
“Kako izkoristiti velike prednosti, ki jih lahko prinaša umetna inteligenca in kako preprečiti tveganje za človeštvo in planet.” S temi besedami izvršnega direktorja OpenAI je dr. Maja Bogataj Jančič otvorila Pogovore o prihodnosti in v prvem sklopu o umetni inteligenci in avtorskem pravu poudarila, da mora biti generativna umetna inteligenca zgolj orodje človeka ustvarjalca. Pogovor se je nato premaknil na področje med pravom in etiko, kjer so sogovorniki razmišljali, ali je dobro, da bi z generativno umetno inteligenco replicirali človeške zmogljivosti, pri čemer je umetna inteligenca nekatere poklice že nadomestila. V zadnjem sklopu o umetni inteligenci in družbi pa so razpravljali, da ima vsaka tehnološka novost zagovornike in nasprotnike, pri čemer nas pri umetni inteligenci najbolj skrbi hitrost in hkrati nepredvidljivost razvoja.
Vabljeni k ogledu oddaje.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).