Webinar KR21: So odprte izjeme prihodnost evropskega avtorskega prava?
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.
Sisteme civilnega prava, ki prevladujejo v Evropi, običajno povezujemo z ozko opredeljenimi avtorskopravnimi izjemami, ki uporabnikom dovoljujejo le izvedbo z zakonom vnaprej določenih dejanj. Dejansko pa je bilo tradicionalno za sisteme civilnega prava značilno, da so v zakone kodificirali široke in odprte izjeme, kar pusti sodiščem veliko manevrskega prostora pri njihovi razlagi. Šele v 20. stoletju, ko se je avtorsko pravo pogosto posodabljalo in si je Evropska unija prizadevala vnesti nekaj enotnosti v različne pravne tradicije, se je velik del te odprtosti in prožnosti izgubil. Ironično je, da se zdaj včasih celo reče, da so odprte norme tuje tradicijam civilnega prava.
Webinar bo moderiral Felix Reda, govorci pa so prof. Emily Hudson, prof. Chung-Lun Shen in Benjamin White.
Za udeležbo se je potrebno registrirati, kar lahko storite tukaj.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?