Webinar KR21: So odprte izjeme prihodnost evropskega avtorskega prava?
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.
Sisteme civilnega prava, ki prevladujejo v Evropi, običajno povezujemo z ozko opredeljenimi avtorskopravnimi izjemami, ki uporabnikom dovoljujejo le izvedbo z zakonom vnaprej določenih dejanj. Dejansko pa je bilo tradicionalno za sisteme civilnega prava značilno, da so v zakone kodificirali široke in odprte izjeme, kar pusti sodiščem veliko manevrskega prostora pri njihovi razlagi. Šele v 20. stoletju, ko se je avtorsko pravo pogosto posodabljalo in si je Evropska unija prizadevala vnesti nekaj enotnosti v različne pravne tradicije, se je velik del te odprtosti in prožnosti izgubil. Ironično je, da se zdaj včasih celo reče, da so odprte norme tuje tradicijam civilnega prava.
Webinar bo moderiral Felix Reda, govorci pa so prof. Emily Hudson, prof. Chung-Lun Shen in Benjamin White.
Za udeležbo se je potrebno registrirati, kar lahko storite tukaj.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).